Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident promluvil k poslancům: Chybí mi tolerance a naslouchání mezi vládou a opozicí

Prezident Petr Pavel dnes poprvé ve své funkci navštívil Poslaneckou sněmovnu a na úvod schůze promluvil k poslancům. Prohlásil, že ho občas překvapuje urputnost politických bojů ve Sněmovně, které někdy vedou k její paralýze a dodal, že mu chybí větší tolerance a naslouchání mezi koalicí a opozicí. Poslance vyzval k tomu, aby při své práci mysleli i na občany, jejichž zástupci se do dolní komory nedostali.
 
Pavel novinářům při příchodu řekl, že se do sněmovny těší, a připomenul svá slova, podle kterých bude připraven jít do sněmovny, kdykoliv bude projednávat nějaký zákon, ke kterému má co říct. „Uvědomuji si, že Poslanecká sněmovna je hlavním politickým kolbištěm. Politické boje jsou zde vyhrocenější a úpornější než v Senátu. Jakkoliv tyto boje chápu, občas mě, stejně jako občany, překvapuje jejich urputnost a někdy i paralýza celé Sněmovny,“ prohlásil pak na plénu prezident.
 
Zákonodárcům také připomněl, že v posledních parlamentních volbách téměř milion hlasů propadl. „Nemůžeme přehlédnout fakt, že obrovské množství voličů, přestože odevzdali svůj hlas během voleb, reprezentaci v Poslanecké sněmovně nemá. Vnímám jejich frustraci, protože jejich hlasy propadly a mají pocit, že na ně ve Sněmovně nikdo nemyslí. Myslete, prosím, i na ně,“ požádal poslance prezident.
 
„Je mi ctí a potěšením navštívit a poprvé ve funkci prezidenta oslovit sněmovnu,“ napsal pak na závěr návštěvy Pavel do pamětní knihy Poslanecké sněmovny. Na památku od její předsedkyně Markéty Pekarové Adamové (TOP09) dostal umělecké ztvárnění zákona o zásluhách Tomáše Garrigua Masaryka o stát.