Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident promluvil k Vrběticím: Neexistují důkazy, že za výbuch skladu může GRU

Prezident republiky Miloš Zeman se po týdenním sběru informací v neděli poprvé veřejně vyjádřil k aféře výbuchu muničního skladu ve Vrběticích před 7 lety. Na televizní stanici CNN Prima News nejdříve vystoupil s projevem a následně pokračoval rozhovorem s moderátorkou Terezií Tománkovou. Podle prezidenta neexistují důkazy, že by dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU byli ve Vrběticích. 

„Mohu konstatovat, že ve zprávě BIS se uvádí, že neexistují důkazy ani svědectví, že by tito dva agenti byli ve vrbětickém areálu. Konec konců, když se zkoumal druhý areál těsně před jeho výbuchem, nebyl v něm nalezen žádný výbušný systém. Z toho ovšem nevyplývá, že podezření z jejich účasti není vážné,“ řekl v projevu Zeman. 

Prezident proto varoval, že pokud vyšetřování českých orgánů potvrdí akce ruské rozvědky, je podle něj třeba, aby za to Ruská federace tvrdě zaplatila. Zmínil, že takovým trestem by mohla být například neúčastí Rosatomu v tendru na nový blok jaderné elektrárny v Dukovanech. Na druhou stranu, pokud by bylo podezření ze zapojení ruské tajné služby GRU vyvráceno, Česko by se mělo Rusům omluvit.

„Jednak se musíme ptát, co tady vůbec dělali. Za druhé, že BIS neprokázala jejich účast, neznamená, že do vrbětického areálu nevnikli. Policejní vyšetřování pracuje s hypotézou, že je tam mohl provést jeden z majitelů firmy Imex,“ prohlásil doslova Zeman. Dodal, že se pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi. Tou druhou je, že došlo k výbuchu v důsledku neodborné manipulace s výbušným materiálem. Toto tvrzení ovšem dnes ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) popřel s tím, že existuje jen jedna vyšetřovací verze.

„Chci, aby čeští občané znali pravdu a aby se nic neutajovalo,“ shrnul prezident v rozhovoru, který navázal na jeho zhruba desetiminutový projev.