Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident promluvil na velitelském shromáždění náčelníka Generálního štábu Armády ČR

Prezident Miloš Zeman společně s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) vystoupili na velitelském shromáždění náčelníka Generálního štábu Armády ČR. Prezident přivítal, že armáda plánuje zřízení nového praporu bezpilotních prostředků a že pravděpodobně budou tyto drony nakoupeny z Izraele. Zeman také varoval před stahováním vojáků NATO z Afghánistánu.

„Setkáváme se opět po roce a je dobré, abychom se společně zamysleli nad tím, co se za tento rok změnilo,“ zahájil Zeman svůj projev. „Ocenil jsem, že naše armáda přezbrojuje, ale měl bych k tomu dvě připomínky. Pokud kupujeme některé zahraniční zbraně, bylo by žádoucí, abychom trvali na offsetech, a to nejméně 30 procent pro náš obranný průmysl,“ zdůraznil Zeman s tím, že československý a český zbrojní průmysl má bohatou historii, je na co navazovat a bylo by chybou tuto tradici dále nerozvíjet.

Prezident ocenil, že armáda vyslyšela jeho doporučení ohledně bezpilotních bojových prostředků.  „Naši novináři, neinformovaní jako obvykle, tento návrh ironizovali, ale mezitím se stalo, že význam dronů postupně rostl. Mimochodem ta bitva o drony mně trochu připomíná události po první světové válce, kdy někteří naivní progresisté doporučili vyzbrojit armády tanky. Ve Francii to byl de Gaulle, v Německu generál Guderian, a jeho kniha Achtung – Panzer! se stala učebnicí této vojenské techniky. Takže, přejme si, aby nová generace nebyla ironizována a aby bylo využito jejích předností, mimo jiné i toho, že vede k minimalizaci vlastních ztrát,“ řekl.

„Pokud jde o vnější záležitosti, v posledních dnech tak trošku rozbouřila vody slova prezidenta Macrona o tom, že NATO je ve stavu klinické či mozkové smrti. Já mám přítele, který absolvoval klinickou smrt a dnes je zdravý a plný optimismu, takže i z klinické smrti se lze dostat,“ poznamenal Zeman k nedávné kritice Severoatlantické aliance, že nebyla schopná zasáhnout proti turecké agresi v Sýrii. Dodal, že NATO by se mělo zaměřit na boj proti mezinárodnímu terorismu, který je hlavním nepřítelem civilizovaných států.