Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident republiky jmenoval 39 nových soudců, v proslovu připomněl případ Tempela

Prezident republiky Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval 39 nových soudců, z čehož většinu tentokrát tvoří ženy – talár jich oblékne 25.  Většina soudců zamíří do obvodu brněnského krajského soudu, bývalý generální advokát Soudního dvora EU Michal Bobek posílí Nejvyšší správní soud. 

Celkem 20 kandidátů působilo jako asistenti soudců, 13 jako justiční čekatelé, dva jako podnikoví právníci, další dva jako advokáti a jedna jako notářská kandidátka. Pod Krajský soud v Brně přibude 14 nováčků, do obvodu pražského městského soudu deset. Pěti se dočkají soudy v obvodu Krajského soudu v Praze, po třech zamíří pod krajské soudy v Plzni a v Ústí nad Labem, dvě posily získají soudy v obvodu ostravského krajského soudu a jednu okresní soud v Pardubicích. 

V proslovu během slavnostního ceremoniálu Zeman připomněl případ Roberta Tempela, který byl po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu loni v říjnu propuštěn z vězení. Případ označil za varování. „Domnívám se, že někteří soudci se cítí být pány ne-li nad životem a smrtí, minimálně nad svobodou a nesvobodou. Nelze vyloučit, že někteří z nich si tím léčí svoje komplexy. A takhle to dopadne,“ upozornil přítomné prezident. 

„Přál bych vám všem, aby případ pana Tempela, který bohužel v naší justici zdaleka není ojedinělý, i když vyniká svým dvacetiletým rozsahem, byl pro vás všechny varováním. Buďte sebevědomí, nemějte žádné komplexy a rozhodujte spravedlivě,“ popřál soudcům Zeman.