Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident republiky Miloš Zeman v Lánech jmenoval členy nové vlády Petra Fialy

Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech jmenoval členy nové vlády Petra Fialy (ODS). Tvoří ji pětikoalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a Starostovů a nezávislých (STAN). Jmenován zatím nebyl Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který je kvůli nákaze koronavirem v izolaci. Řízením ministerstva zemědělství je dočasně pověřen předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

V proslovu po jmenování pak prezident novým ministrům řekl: „Nejjednodušší by bylo popřát vám jenom úspěch. Ale to není moc konkrétní. Chtěl bych vám proto popřát, aby za vámi něco užitečného zůstalo. Zní to sice samozřejmě, samozřejmé to ale není.“ „Před vámi je příležitost vyrovnat se s covidem, vyrovnat se s energetickou krizí a samozřejmě vyrovnat se i s rozpočtem a hospodařením státu. Při této příležitosti se, jak říkal Petr Nečas, buď uděláte, nebo odděláte. Přeji vám to první,“ dodal.

Řeč měl také novopečený premiér Petra Fiala: „Přebíráme odpovědnost. hceme pracovat od prvního okamžiku. Čeká nás spousta práce, chceme ji dělat trochu jinak, než naši předchůdci,“ uvedl. „Jsem přesvědčen, že nová vláda je tým složený z lidí, kteří mají nadání, mají kompetenci,“ řekl. „Víme, že to nebude jednoduché, ale jsem přesvědčen, že to společně zvládneme,“ dodal.

Ve vládě obsadí šest postů občanští demokraté, tři získali lidovci a dvě místa TOP 09. Starostům připadla čtyři ministerská křesla, Pirátům tři. Oproti dosavadnímu kabinetu ANO a ČSSD vznikla místa tří členů vlády bez portfeje. O důvěru hodlá kabinet požádat poslance v polovině ledna, ve Sněmovně má pohodlnou většinu 108 hlasů.