Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident republiky obdržel návrh na státní vyznamenání kardiochirurga Jana Pirka

Prezident Miloš Zeman obdržel návrh na udělení státního vyznamenání uznávanému kardiochirurgovi Janu Pirkovi. Návrh prezidentské kanceláři zaslala advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která navrhuje Pirka ocenit za jeho přínos kardiochirurgii u nás i ve světě. Podle kancléře Vratislava Mynáře se bude prezident návrhem podrobně zabývat.

V doporučujícím dopise advokátka Hamplová uvedla, že Pirka navrhuje na vyznamenání za jeho lidské a profesní kvality, záchranu mnoha lidských životů a rozvoj kardiologie a kardiochirurgie u nás.

„Když pan profesor v minulém roce skončil v čele kardiocentra IKEM, bylo pro mne překvapení, jak to bylo náhle, bez patřičných poct, a přiznám se, že jsem očekávala, znaje práci pana profesora i jeho osobně jako člověka, že návrh na státní vyznamenání přijde z řad Poslanecké sněmovny nebo Senátu, nebo bude iniciován lékařskými kruhy, například lékařskou komorou. Avšak doposud se tak patrně nestalo,“ vysvětlila svůj návrh Hamplová. 

Jan Pirk (*1948) se po začátku kariéry v nymburské nemocnici v roce 1991 stal přednostou Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM, o čtyři roky později pak i přednostou celého Kardiocentra IKEM. Zde také v roce 1991 provedl první transplantaci srdce. Od té doby vyměnil srdce více než třem stovkám dalších pacientů, což jej řadí k nejzkušenějším operatérům na světě. 

V loňském roce prezident Miloš Zeman dostal od lidí návrhy na udělení 151 vyznamenání a prezidentská kancelář odpověděla celkem 169 lidem a skupinám osob, od kterých návrhy obdržela. V roce 2020 pak lidé doporučovali ocenit 243 různých osobností.