Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident republiky po devíti letech zavítal do Senátu. Pavel chce napravit vzájemné vztahy

Prezident republiky po dlouhých devíti letech zavítal na půdu horní komory Parlamentu. Petr Pavel senátorům řekl, že chce napravit vztahy mezi hlavou státu a Senátem, které byly za jeho předchůdců problematické. Prohlásil, že mezi oběma ústavními institucemi má panovat vzájemný respekt, korektnost a otevřenost. Uvedl také, že senátorům navrhne jen takové kandidáty na ústavní soudce, o jejichž kvalitách nebude mít pochyby. 

Hlavním bodem programu Pavlova pobytu v Senátu byl jeho projev na schůzi horní komory. Poté prezident spolu s předsedou horní komory vystoupil na tiskové konferenci a setkal se s dalšími členy senátorského sboru. Pavel na brífinku řekl, že spolupráci ústavních institucí považuje za základ fungování státu. „Není třeba ve všem souhlasit, ale pokud jsme schopni jednat a pravidelně řešit věci, je předpoklad, že budeme posouvat věci kupředu,“ uvedl.

„Chci panu prezidentovi poděkovat, že splnil své slovo a schůzi Senátu navštívil. Beru ji za návrat k normálnímu fungování spolupráce Senátu a prezidenta, za návrat ústavnosti,“ řekl na tiskovém brífinku předseda Miloš Vystrčil.

Předseda Senátu u této příležitosti prezidentovi nabídl, aby se jeho zástupce účastnil jednání senátní komise pro ústavu a parlamentní procedury. Řekl, že by to významně zjednodušilo názorovou výměnu v oblasti úprav nebo změny ústavy nebo třeba v oblasti společných pravomocí, jako je schvalování ústavních soudců. Pavel naopak Vystrčilovi slíbil, že se v Senátu objeví dříve než po osmi letech. Narážel tím na jeho předchůdce Miloše Zemana, který naposledy senátory na jejich schůzi navštívil v květnu 2014.

Vztahy prezidenta Miloš Zemana se Senátem nikdy nešlo označit jako vřelé. O Senátu se vyjadřoval jako o zbytečné ústavní instituci, kterou by bylo možné vyhladovět, tedy zrušit její financování ze státního rozpočtu. Senát Zemana v minulých letech kritizoval za jeho kontroverzní výroky a postoje. V roce 2019 dokonce schválil návrh ústavní žaloby na Zemana kvůli hrubému porušování ústavy.