Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Dukovany

Prezident republiky se sešel s experty v oblasti průmyslu

Zahraniční export, investice či energetika. Nejen o těchto tématech dnes s prezidentem Milošem Zemanem diskutovali zástupci hospodářského sektoru společně s ministrem průmyslu Karlem Havlíčkem. V pořadí se tak již jednalo o několikátou z řady těchto pravidelných sektorových schůzek.

Horkým tématem posledních měsíců je, nejen na unijní úrovni, problematika energetiky a obnovitelných zdrojů. Ani toto téma nebylo vynecháno a prezident probíral detailnější postup s výstavbou nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Při tomto jednání byli přítomni také generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš a guvernér ČNB Jiří Rusnok. Dle předběžných odhadů by do konce roku mohla být v celé věci s ČEZem uzavřená smlouva a se samotnou stavbou by se mělo započít kolem roku 2030. Plánovaná doba stavby se pohybuje kolem 5 let. Dle vyjádření ministerstva životního prostředí stavba přispěje k pozitivním vlivu na ekologii i zkvalitnění života obyvatel. Ostře se proti tomuto tvrzení odvolává Rakousko, které dokonce zvažuje Českou republiku žalovat před orgány Evropské unie.

Dalším tématem byla politika obnovitelných zdrojů energie, kdy prezident Zeman trval na tom, aby byla opravdu zajištěna jejich ekonomická návratnost (na rozdíl od elektráren fotovoltaických, kde se situace před cca 10 lety vyvíjela stejným směrem). Do roku 2030 má tak Česká republika do tohoto sektoru investovat skoro bilion korun.

Posledním tématem jednání byl automobilový průmysl a potenciální přechod na elektromobily. Zároveň se diskuze vedla také ohledně zavedení nového povinného předmětu pro základní školy. Tím by měla být technika, která by se vyučovala na vyšším stupni. V testovacím programu tohoto předmětu je zatím cca 30 škol, přičemž dalších zhruba 40 se má v dohledné době přidat. Koncepčně je předmět již připraven, chybí jen jeho ověření v praxi. Tuto novinku prezident vidí jako velmi nadějnou.