Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident republiky zaslal gratulační telegram zambijskému prezidentovi

Kancelář prezidenta republiky Miloše Zemana zaslala gratulační telegram novém prezidentovi Zambijské republiky. Devětapadesátiletý opoziční kandidát Hakainde Hichilema zvítězil s rozdílem více než milion hlasů a po šesti a půl letech tak vystřídá dosavadního vládce Edgara Lungua. K volebním urnám přišlo přes 70 procent ze zhruba sedmi milionů registrovaných voličů.

Někdejší ministr obrany Lungu a úspěšný podnikatel Hichilema proti sobě v prezidentských volbách stanuli už potřetí, přičemž v roce 2016 nynější vítěz prohrál o méně než 100 000 hlasů. Volby tehdy provázela tvrzení o manipulacích s výsledky, bez nichž se neobešlo ani letošní hlasování, tentokrát ovšem obvinění přichází z opačné strany. 

„Vaše Excelence, přijměte laskavě mé srdečné blahopřání k Vašemu zvolení do funkce prezidenta Zambijské republiky. Zambijská republika prokázala sílu své demokracie i svých institucí a může se směle považovat za příklad pro ostatní země světa. Přeji Vám mnoho úspěchů ve Vaší práci a jsem hluboce přesvědčen, že tradiční přátelské vztahy mezi našimi národy se budou nadále úspěšně rozvíjet,“ napsal v telegramu prezident Miloš Zeman.

Zambie je považovaná za jednu z nejúspěšnějších afrických demokracií, neboť od roku 1990, kdy zde nastoupil politický systém s vícero stranami, země zažila několik pokojných předání moci. Země bohatá na měď se však v současnosti potýká s vážnou krizí způsobenou celosvětovou epidemií koronaviru.