Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident v rozhovoru pro čínskou televizi upozornil na velice nízké investice Číny v ČR

Již zítra odlétá prezident Miloš Zeman na svou pátou návštěvu Číny. Při té příležitosti poskytl čínské televizi CCTV rozhovor o vzájemných vztazích. Zeman v rozhovoru upozornil, že přes velké sliby jsou čínské investice v České republice jsou stále velice nízké.

Prezident v rozhovoru, jehož přepis zveřejnil Pražský hrad řekl, že „(investice) zůstávají stále velmi, velmi nízké. A to mne pochopitelně mrzí.“ Zemanovi prý nejsou známy konkrétní důvody nízkých čínských investic. „Absenci velkých čínských investorů zkrátka považuji za skvrnu na česko-čínské spolupráci,“ dodal prezident.

„Vím, že CEFC měla v Číně problémy, za které však rozhodně nejsem zodpovědný. Setkám se s generálním ředitelem (čínského konglomerátu) CITIC Group a opravdu velmi doufám, že investice skupiny CITIC v Česku budou úspěšnější. S úrovní investic ale spokojen nejsem a očekávám jejich zvyšování,“ kritizoval prezident nedodržení velkých investičních plánů, o kterých zástupci CEFC opakovaně hovořili.

Na druhou stranu prezident vyzdvihl úspěšné letecké propojení Česka s Čínou. „Mezi ČR a ČLR fungují čtyři letecká spojení a páté bude brzy zahájeno. To je historicky nejvyšší intenzita leteckého spojení, a já to považuji za vynikající. ČR se může stát něčím jako leteckým hubem (dopravním uzlem – pozn.) pro Čínu v Evropě,“ řekl Zeman.

Prezidenta do Číny doprovodí tradiční podnikatelská delegace, tentokrát se cesty zúčastní celkem 60 zástupců českých firem. Kromě hlavního města Pekingu navštíví některé provincie, setkají se s čínskými podnikateli a zúčastní se slavnostního otevření české expozice na Beijing Expo. Pražský hrad také potvrdil, že prezidenta na cestě do Číny doprovodí hokejista Jaromír Jágr, který se má stát tváří hokejového turnaje Zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022.