Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident v rozhovoru hodnotil svých šest let na Hradě. „Občas mi ujede nějaké to slovo,“ připustil

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov opět rozpovídal. Premiéra Babiše pochválil za úspěšnou návštěvu Bílého domu a pozitivně zhodnotil práci Poslanecké sněmovny. Kromě dalších témat také bilancoval uplynulých šest let v prezidentském úřadě.

„Jsem pyšný, že se podařilo trochu pohnout s ekonomickou spoluprací jak s Čínou, tak s Ruskem. V těchto zemích je důležitý osobní kontakt a chemie stejně jako v Americe. Jsem pyšný, že mám obdobný vztah s čínským i ruským prezidentem,“ uvedl Zeman, čeho si za posledních šest let nejvíce cení.  Dodal, že za měsíc se znovu chystá do Číny.

„Nejde ale o to, být jen pyšný na osobní vztahy, ale o to, aby se ekonomická spolupráce rovnoprávně rozvíjela z obou stran. Jsem pyšný vzdor té hysterické kampani, která vede ke studené válce, ať už protiruské, nebo protičínské,“ řekl a dodal, že je v zájmu České republiky, aby se neizolovala od žádné významné země. Zdůraznil, že i západní státníci do Číny a Ruska naprosto běžně jezdí a uzavírají tam obchody.

A jakou chybu prezident udělal? Zmínil své vulgarismy. „Občas, jednou za čtyři roky, mi ujede vulgární výraz, doslova ale jen jednou za čtyři roky. Jednou to bylo, když jsem překládal název punkové skupiny. A pak když jsem chtěl charakterizovat dva podivné podnikatele, Koženého a Bakalu. Takže na konci těchto mých čtyř let řeknu divákům zase nějaký pěkný vulgarismus,“ přislíbil prezident.

Návštěvu premiéra Andreje Babiše v Bílém domě Zeman hodnotí velmi pozitivně. „Babiš hájil zájmy evropské, které jsou i našimi zájmy, mám na mysli cla na vývoz evropských aut. A hájil české národní zájmy, když Trumpovi odmítl americký zkapalněný plyn se slovy, že je podstatně dražší než ten ruský,“ shrnul.

Moderátor si také postěžoval, že Poslanecká sněmovna se místo řešení důležitých věcí zabývá jen sama sebou. S tím ale prezident nemůže prý souhlasit. „Není to pravda. Na výborech i na plénu se projednává celá řada zákonů. Tyto tři uvedené věci, to je jen mediální pěna. Novináři, kteří nedokážou pochopit zákony, protože jsou pro ně složité, dokážou jen pochopit, že někdo zpívá s kytarou a že mluví o koncentráku,“ zastal se tentokrát Zeman práce Poslanecké sněmovny.