Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident s manželkou Ivanou uctili nedožité 82. narozeniny Karla Gotta květinami

Nejúspěšnější český zpěvák Karel Gott (†80) by dnes oslavil 82. narozeniny. Od ranních hodin se proto u místa jeho posledního odpočinku na pražských Malvazinkách střídají fanoušci, kteří přišli na milovaného zpěváka zavzpomínat. K uctění památky se rozhodl také prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou, kteří nechali na místo přinést květinu se stuhami ve státních barvách. 

Zeman loni udělil Karlu Gottovi in memoriam Řád bílého lva. K předání řádů a medailí dojde až letos, loni byl ceremoniál kvůli covidu zrušen. 

Když Gott v říjnu roku 2019 zemřel, vláda schválila vypravení pohřbu se státními poctami a den pohřbu vyhlásila státním smutkem. Uctění památky pro veřejnost se konalo v pátek 11. října 2019 v pražském Paláci Žofín, jímž během dne prošlo zhruba 50 000 lidí. Pohřeb se státními poctami se pak uskutečnil pro pozvané hosty v sobotu 12. října v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. 

Karel Gott patřil k nejznámějším českým zpěvákům, za svůj život nazpíval kolem 2 500 písní a v letech 1965–2019 se prodalo 50 milionů nosičů hudebních alb s jeho nahrávkami. V anketách Zlatý slavík a později Český slavík získal celkem 42 ocenění. Dále obdržel více než 120 televizních ocenění, 32 zlatých desek a 1 diamantovou desku. V tuzemsku se nejprodávanějším albem stala vánoční deska Vánoce ve zlaté Praze, která je dodnes vyvážena do celého světa.