Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident schválil nové ministry. Kremlík slíbil rychlejší stavbu dálnic, Havlíček levnější data

Prezident Miloš Zeman dnes po poledni přijal na zámku v Lánech oba kandidáty na nové ministry v Babišově vládě. Jak je jeho zvykem, s každým adeptem na ministra si chtěl před jeho jmenováním osobně pohovořit. Prezident nejprve přijal Vladimíra Kremlíka, který má převzít ministerstvo dopravy. Po Kremlíkovi za hlavou státu zamířil Karel Havlíček, který by měl převzít resort průmyslu a obchodu.

Budoucí ministr dopravy Vladimír Kremlík na následné tiskové konferenci ocenil přátelskou atmosféru, která podle něj na jednání panovala. Pochválil také Zemanův „hluboký vhled“ do problematiky resortu. Novinářům představil také své priority, kterými se chce v resortu zabývat. V oblasti silniční dopravy hodlá přijít se zjednodušením a zefektivněním legislativy v otázce povolování liniových staveb a zrychlením přípravy a výstavby dálnic. Co se týče železnice, budoucí ministr chce zajistit bezodkladnou rekonstrukci drážních budov, které jsou ve špatném stavu, případně prázdné budovy nabídnout veřejnosti, především státní správě.

Nastupující šéf resortu průmyslu a obchodu novinářům řekl, že s prezidentem mluvil o nejdůležitějších úkolech, které ho v čele ministerstva čekají. Zmínil přitom řešení energetické koncepce nebo snižování cen mobilních dat. „Je to jedna z priorit. Je naprosto nepřípustné, aby Česká republika byla v situaci, kdy za data platíme jedny z nejvyšších cen v Evropě,“ řekl Havlíček. Ke zlevnění dat jsou podle něj nutné tři kroky – usnadnění přechodu mezi operátory, úprava pravidel pro velkoobchodní ceny pro takzvané virtuální operátory a příchod čtvrtého plnohodnotného operátora na český trh.

Oba kandidáty do své vlády navrhl premiér Andrej Babiš (ANO). Prezident ministry jmenuje po návratu z Číny 30. dubna na Pražském hradě.