Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se dnes setká s novým předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne sejde s nedávno zvoleným předsedou Senátu Parlamentu České republiky Jaroslavem Kuberou (ODS). Bude se jednat o přátelské setkání, neboť oba politici spolu dobře vycházejí. Po letošních senátních volbách Zeman dokonce senátorům Kuberu doporučoval jako vhodného předsedu horní komory.

„Mně do toho nic není, ale na druhé straně jako občan bych uvítal, kdyby v čele Senátu byla výrazná a respektovaná osobnost,“ uvedl tehdy prezident. Jako příklad jmenoval právě Kuberu, se kterým se sice kvůli jeho stranické příslušnosti v řadě věcí neshodne, ale považuje ho za respektovanou osobnost. Senátor Kubera k tomu v České televizi podotkl, že jeho jediná společná vlastnost s prezidentem je kouření a že v politice jsou absolutně někde jinde, nicméně Zemana jako hlavy státu si váží.

Na dnešním setkání chce prezident s předsedou Senátu hovořit zejména o přijímání zákonů, efektivní spolupráci nejvyšších ústavních činitelů a také o dvou nominacích na důležité posty. První z nich je Zemanova již ohlášená nominace prorektora Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha na ústavního soudce, kterou bude Senát schvalovat. Druhou nominací, o které bude Zeman s Kuberou hovořit je pak otázka kandidáta do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Bývalý šéf Jazzové sekce Karel Srp, kterého Zeman navrhoval přes hlasování Senátu neprošel a prezident Zeman od té doby žádné nové jméno nenavrhl. Prázdné místo v Radě ÚSTR tak zůstává neobsazené od doby, co loni v lednu zemřela Naděžda Kavalírová.

Ač ke Kuberovi osobně nemá výhrad, Zeman je nadále zastáncem toho, aby byl celý Senát zrušen. Nemá podle něj smysl i proto, že u běžných zákonů ho Sněmovna snadno přehlasuje a o rozpočtu či důvěře vládě, což jsou nejdůležitější záležitosti, vůbec nerozhoduje. „Je velmi jednoduchá cesta, jak Senát zrušit, nic nebrání Poslanecké sněmovně, aby výdaje na Senát podstatným způsobem redukovala,“ uvedl. Sám takovou iniciativu vyvíjet nehodlá, pro vládu ale podle něj není nic jednoduššího než „nechat Senát vyhladovět“.