Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se nedočká nástupní plošiny do letadla, ministerstvo obrany zrušilo soutěž

Ministerstvo obrany se od loňského roku snaží vybrat firmu, která zajistí zdvihací plošinu pro snažší nastupování prezidenta Miloše Zemana do vládního speciálu. Zakázka nazvaná Služba k zajištění nástupu a výstupu prezidenta ČR se sníženou pohyblivostí do letounu A-319 měla odhadovanou cenu 2,4 milionu korun. 

Prezident se však zatím plošiny pro nastupovaní a vystupování z letadla nedočká, neboť ministerstvo výběrové řízení zrušilo. Přihlásil se pouze jeden uchazeč, který nesplňoval požadavky zadavatele, tedy základny dopravního letectva Praha-Kbely. Soutěž o tzv. ambulift chce proto ministerstvo obrany vypsat znovu. 

„Vzhledem k tomu, že službu k zajištění odbavení osob se sníženou pohyblivostí je potřeba zajistit, základna na nejbližší období připravuje vyhlášení nového výběrového řízení,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Petr Sýkora. „Nabídka, kterou zaslala jediná firma, jež se do výběrového řízení přihlásila, nevyhovovala požadavkům zadavatele,“ doplnil. 

V zadávací dokumentaci ministerstvo uvádí, že vítěz má zajistit důstojný nástup a výstup. Naposledy musel Zeman loni v září letět do Brna nikoli vládním Airbusem, ale armádním letounem CASA. Do něj lze najet výklopnou rampou, oproti civilním letadlům však poskytuje nižší cestovní komfort.