Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se v Německu zúčastnil oslav 30 let od pádu Berlínské zdi

Německo si v sobotu připomnělo 30. výročí pádu Berlínské zdi, která oddělovala západní a východní část města. Velkolepých oslav výročí události, která předznamenala sjednocení Německa a konec studené války se za Českou republiku zúčastnil prezident Miloš Zeman a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Oslav se zúčastnily i další hlavy evropských států – slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, polský prezident Andrzej Duda a za Maďarsko prezident János Áder. Hostil je spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier.

Společně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou se všichni zúčastnili hlavního vzpomínkového aktu u památníku Berlínské zdi v ulici Bernauer Strasse, která je jedním z hlavních symbolů někdejšího rozdělení Berlína v době studené války. Projev přednesli Steinmeier, Merkelová, ale také zástupci studentů.

Německý prezident v projevu ocenil odvahu Čechů a Slováků. „Bez odvahy a vůle po svobodě Poláků, Maďarů, Čechů a Slováků by mírové revoluce ve východní Evropě a německá jednota nebyly možné. Bez pochyby to byl velký historický výkon,“ prohlásil.

Všichni prezidenti pak po proslovech umístili do spáry památníku žlutou růži. Následovala je přihlížející veřejnost. Po skončení ceremoniálu prezident Zeman odletěl zpátky do Prahy, na večerní oslavě jej zastoupil ministr zahraničí Tomáš Petříček.