Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se po operaci zlomené ruky cítí dobře, pracovní program měnit nebude

Prezident Miloš Zeman je od úterý ve střešovické nemocnici v Praze kvůli zlomenině pravé ruky. Ke zranění hlavy státu došlo při pádu, způsobeném dlouhodobými problémy s dolními končetinami kvůli neuropatii. Prezident musel být v celkové narkóze operován, ale operace proběhla bez komplikací a podle svého mluvčího se prezident cítí dobře. Do domácího léčení bude propuštěn zřejmě o víkendu.

O zranění Zemana informoval tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. „Pan prezident se každý večer dívá na televizní zpravodajství. Po ukončení televizních zpráv odmítl použít hůlku a také případnou pomoc ochranky. Sdělil, že sám zvládne přejít určitou vzdálenost, což činit neměl, a došlo k pádu a zlomenině ruky,“ dodal. 

Rekonvalescence podle Ovčáčka pokračuje dobře. „Pan prezident se cítí velmi dobře, rekonvalescence probíhá dle očekávání bez problémů, nenastala žádná komplikace. První krevní testy ukázaly, že celkový zdravotní stav je velmi dobrý. Pan prezident neuvažuje o změně pracovního programu,“ oznámil dnes mluvčí.

Ovčáček nadto dodal, že prezident na rozdíl od většiny seniorů překvapivě netrpí odvápňováním kostí, tzv. osteoporózou. „Při operaci, vše zlé je k něčemu dobré, lékaři zjistili, že pan prezident ve svém věku netrpí odvápněním kostí. A to je moc dobře pro hojení!“ uvedl.

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář informoval veřejnost, že prezidentův program na příští týden se zatím rušit nebude. Příští týden měl Zeman například navštívit Jihomoravský kraj. Sejít se s ním také chtěli premiér Andrej Babiš (ANO) a místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) kvůli jejich snaze o odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje.