Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se na podzim chystá do Izraele, chce jednat o přesunu ambasády do Jeruzaléma

Prezidenta Miloše Zemana čeká na podzim kromě Německa a Číny také zahraniční cesta do Izraele. Chce tam osobně jednat o přesunu českého velvyslanectví do Jeruzaléma, pro který se opakovaně vyslovil.

„Nejedu tam samozřejmě jenom kvůli této záležitosti, ale mimo jiné proto, abych v duchu ekonomické diplomacie usiloval o rozšíření naší spolupráce s Izraelem,“ sdělil Zeman ČTK plánovaný účel cesty. Úsilí o rozšíření ekonomické spolupráce Zeman zdůvodnil tím, že Izrael je technologickou velmocí.

Na dotaz, zda vidí přesun českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma jako reálný odpověděl, že i premiér Andrej Babiš podepsal petici žádající přesun. Svou ambasádu už dříve přemístily například Spojené státy, které nové velvyslanectví v Jeruzalémě otevřely v květnu letošního roku. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tento přesun označil za slavný den pro Izrael. Dodal, že Jeruzalém je „věčné, nedělitelné hlavní město Izraele“.

U příležitosti Zemanovy návštěvy se v Jeruzalémě také otevře České centrum. V centru by měly působit organizace jako CzechTourism nebo CzechTrade a mělo by být „styčným bodem“ pro podnikatele a turisty z obou zemí. Mimochodem novým velvyslancem v Izraeli by se možná stane bývalý ministr zahraničí Martin Stropnický.

Na začátku listopadu pak Zeman plánuje navštívit Čínu, zejména kvůli šanghajskému mezinárodnímu dovoznímu veletrhu. Podle jeho slov je pravděpodobné, že se při té příležitosti setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. V souvislosti s návštěvou Zeman vyzdvihl možnosti, které pro české firmy nabízí projekt výstavby tzv. nové hedvábné stezky, která má propojit Čínu se západním světem. „Je tady celá řada příležitostí například pro české stavební firmy, železniční firmy, pro různé subdodavatele a podobně,“ zdůraznil prezident.

Podzimní návštěva Německa bude rovněž z podstatné části věnovaná ekonomické spolupráci. Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák připomněl, že loni byl v Česku na návštěvě nově zvolený německý prezident Frank-Walter Steinmeier. „Chystáme reciproční cestu pana prezidenta Zemana na podzim letošního roku,“ uvedl. V rámci Zemanova druhého funkčního období se bude jednat o první návštěvu západních sousedů.