Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se příští týden setká s premiérem, poslední schůzku musel Fiala pro nemoc zrušit

Prezident Miloš Zeman příští týden v Lánech přijme premiéra Petra Fialu (ODS) k pravidelné schůzce a diskusi o aktuálních politických a společenských tématech. Schůzka je naplánována na středeční večer. Poslední setkání bylo zrušeno kvůli nemoci předsedy vlády. Tento týden by měl Zeman také přijmout nového ministra životního prostředí Petra Hladíka. 

V Lánech budou tentokrát na pořadu jednání prezidenta s premiérem mohli energetické a ekonomické otázky, situace na Ukrajině, nedávný summit evropských politiků v Praze nebo výtky prezidenta vůči některým ministrům Fialovy vlády.

Zeman koncem září prohlásil, že by vyměnil ministry zahraničí Jana Lipavského (Piráti), financí Zbyňka Stanjuru (ODS), průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (za STAN), vnitra Víta Rakušana (STAN), ministryni pro vědu, výzkum a inovace Helenu Langšádlovou (TOP 09) a ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou (za KDU-ČSL).

Například u ministryně Hubáčkové Zemanovi vadilo, že se údajně zastává takzvaného Green Dealu, tedy plánu EU na snížení emisí skleníkových plynů. Hubáčková však již nedávno ze zdravotních důvodů rezignovala. Ostatním ministrům na „černé listině“ prezident vyčítá nedostatečné vzdělání, zkušenosti či skandály.