Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se setkal s náčelníky generálního štábu, podpořil nákup armádních dronů

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě přijal náčelníka generálního štábu Aleše Opatu a pět jeho předchůdců. Generálové s prezidentem hovořili o modernizaci armády, Zeman se vyslovil pro podporu českého zbrojního průmyslu a pro nákup bezpilotních prostředků. 

Schůzky s prezidentem se kromě generála Opaty zúčastnili i Josef Bečvář, Petr Pavel, Vlastimil Picek, Pavel Štefka a Jiří Šedivý, tedy všichni dosavadní náčelníci generálního štábu české armády. Jedinou výjimkou byl generál Jiří Nekvasil, který ze zdravotních důvodů nemohl přijít. 

„Náčelník generálního štábu AČR a jeho předchůdci informovali pana prezidenta o problematice nákladů na modernizaci Armády ČR. Pan prezident zdůraznil, že je zapotřebí podporovat český zbrojní průmysl a z nových typů zbraní podpořil nákup dronů,“ informoval tiskový mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček.

Schůzka se uskutečnila v době, kdy se řeší otázka dalších investic do armády. Podle plánů by měl armádní rozpočet v příštích letech výrazně růst, aby ministerstvo obrany mohlo obměnit zastaralou techniku a splnit sliby dané spojencům z NATO. Kvůli předpokládaným ekonomickým dopadům krize kolem pandemie nového koronaviru se ale začalo mluvit o možných škrtech ve výdajích na obranu.