Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se setkal s nakaženým ministrem zemědělství Tomanem, ohrožen prý není

Prezident Miloš Zeman se minulý týden v Lánech setkal s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem, který měl o několik dní později pozitivní test na koronavirus. Je to po Zemanově poradci Martinu Nejedlém už druhý pozitivně testovaný v prezidentově blízkosti. Tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček však veřejnost ubezpečil, že prezident není ohrožen. 

„Opatření byl dodržena, pan prezident není ohrožen,” uvedl mluvčí. „V rámci plnění pracovních povinností dodržoval pan ministr veškerá preventivní opatření, včetně nošení roušky a dodržovaní rozestupu při všech osobních jednáních,“ dodal Ovčáček.

Do konce minulého týdne byl ještě ministr Toman v práci, pozitivní výsledek se dozvěděl v průběhu víkendu. Jeho zdravotní stav nechtěl mluvčí ministerstva komentovat, avšak ubezpečil, že je Toman s kolegy z resortu v kontaktu a chod úřadu se tím neohrozí.

Dnes se ovšem ukázalo, že po kontaktu s Tomanem se nakazil také vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Hamáček se bude léčit a pracovat z domova. Česká televize uvedla, že z na dálku bude řídit také Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). „Prosím, dávejte na sebe pozor,“ vzkázal následně přes svůj twitterový účet. 

V domácí izolaci byli už dříve například ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nebo ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Kvůli pozitivnímu testu hlavní hygieničky Jarmily Rážové byl v karanténě tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).