Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se setkal s předsedou Poslanecké sněmovny Vondráčkem při novoročním obědě

Prezident Miloš Zeman se v úterý na Pražském hradě setkal s předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) u tradičního novoročního oběda. Při obvyklém obsazení by u stolu seděl ještě předseda Senátu, prezident však Miloše Vystrčila (ODS) na Hrad nepozval. Tématem hovoru byly říjnové sněmovní volby. Brzké vyhlášení jejich termínu bude Vondráčka pro strany složité, podmínky ale mají stejné. 

Vondráček po setkání uvedl, že se Zemanem hovořil o volbách i obecně, padaly tipy a předpovědi. Podrobnosti ale předseda dolní komory sdělit nechtěl. Prezidenta podle něho zajímala také situace a atmosféra v ANO i například jak budou vypadat kandidátní listiny. Podle Vondráčka šlo o „nezávazné popovídání“.

„Říkal jsem panu prezidentovi, že ono to není jednoduché s Úřadem pro dohled nad hospodařením politických stran odlišit provozní náklady a náklady kampaně a bude to pro všechny složité. Na druhou stranu je to pro všechny stejné. Všichni mají stejné podmínky,“ sdělil Vondráček. 

Zeman podle něho své rozhodnutí nevysvětloval. „Spíš já jsem mu říkal, co to znamená v každodenním životě politické strany vykazovat a hlídat si 90 milionů,“ podotkl předseda Sněmovny. Do limitu 90 milionů korun na kampaň se nyní započítávají veškeré náklady na volební propagaci. Hnutí ANO podle Vondráčka nepředpokládá, že limit vyčerpá celý.

Ohledně letošní neúčasti předsedy Senátu Vondráček uvedl, že „míč je na straně” Vystrčila. Bylo by podle něj vhodně, aby napsal dopis, ve kterém by uznal, že některá jeho vyjádření o Zemanovi nebyla vhodná.