Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se setkal v Lánech s premiérem u novoročního oběda, letos bez doprovodu

Prezident Miloš Zeman se v neděli na tradičním novoročním obědě setkal s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Oproti původním plánům se sešli bez rodin. Důvodem jsou opatření proti šíření koronaviru. Oběd se měl nejprve konat za účasti manželek i dětí, po kritice ale politici ustoupili a domluvili se na schůzce ve dvou. 

Zeman do Lán stejně jako před rokem pozval kromě Babiše i jeho ženu Moniku s dětmi Vivien a Frederikem. Zúčastnit se měla také první dáma Ivana s dcerou Kateřinou. Plán se ale dočkal ostré kritiky opozice i veřejnosti. Oběd totiž připadl na období přísných protiepidemických opatření, kdy se na veřejnosti mohou setkávat jen dva lidé. Nakonec se ale premiér s prezidentem rozhodli poobědvat jen spolu. S rodinami se podle premiéra setkají „v lepších časech“. 

Hlavním tématem letošního novoročního oběda bylo především očkování proti koronaviru. Babiš po schůzce řekl, že bude vyvíjet tlak na Evropskou komisi, aby se zrychlilo i v rámci Evropské unie schvalování dalších typů vakcín. „Já jsem pana prezidenta ubezpečil v tom, že naše vláda bude bojovat nejen proti pandemii covid-19, ale i proti ekonomickým a sociální dopadům,“ řekl Babiš. „Musíme tento rok zvládnout obě tyto věci,“ uvedl předseda vlády. 

Při schůzce v Lánech řešili vedle očkování také zahraniční politiku a obchodní dohodu s Čínou nebo Spojenými státy. Novoroční oběd mívá tradičně charakter spíše společenského, nežli politického setkání, a tak o dalších probíraných tématech nejsou známy podrobnosti.  

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že k obědu se podávala pražská šunka od kosti a lánský bažant s nudlemi. Loni i předloni se při novoročním obědě podávala paštika z kachních jater na portském víně a candát pečený na másle se zámeckými bramborami. Menu uzavřel citronový a malinový sorbet s jahodami.