Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se v Teplicích rozloučil s Jaroslavem Kuberou. „Měl jsem ho rád,“ kondoloval.

Stovky lidí se dnes dopoledne přišly do sálu Krušnohorského divadla v Teplicích rozloučit s dlouholetým teplickým primátorem Jaroslavem Kuberou (ODS), který před dvěma týdny zemřel. Vláda na dnešek vyhlásila státní smutek, vlajky na všech úřadech jsou staženy na půl žerdi. V poledne se na zesnulého počest předsedy Senátu celé zemi rozezněly sirény.

Na pietním místě v malém sále divadle stála u Kuberovy rakve čtyřčlenná čestná stráž, mezi desítkami věnců a květin dominoval černobílý portrét Jaroslava Kubery a smuteční atmosféru v sále podmalovávaly jeho oblíbené melodie. Zazněly skladby od skupiny Beatles, filmové a swingové melodie, písničky Jaroslava Ježka a další.

Mezi prvními se přišel poklonit svému kolegovi – a jak nedávno prohlásil, také svému velkému vzoru a politickému otci, současný primátor města Hynek Hanza v doprovodu náměstka Jiřího Štábla. Do Teplic dorazil kromě mnoha osobností politické scény i premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman.

Prezident Zeman se uklonil před rakví a s Kuberou se rozloučil i rudou růží. „Měl jsem ho rád,“ řekl prezident novinářům, stejnou větu pak napsal do kondolenční knihy ve foyer divadla. Premiér Babiš se nechtěl vyjadřovat, do kondolenční knihy napsal: „Moc děkujeme za všechno, skvělý člověk.“

Město Teplice, v jehož čele stál Kubera více než čtvrtstoletí, chce na jeho počest zřídit trvalé pietní místo. Podle současného primátora Hanzy se tím ale bude zabývat později. „V současné chvíli truchlíme, loučíme se,“ dodal.