Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se účastní summitu NATO v Bruselu, diskutuje se Afghánistán i Vrbětice

Prezident Miloš Zeman v neděli odletěl na setkání vrcholných představitelů členských zemí NATO v Bruselu. Po příletu proběhla podrobná koordinační schůzka prezidenta s ministrem zahraničních věcí Jakubem Kulhánkem a ministrem obrany Lubomírem Metnarem.  Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu vyjádří solidaritu České republice v diplomatické při s Ruskem, kterou vyvolala kauza Vrbětice.

Státy NATO již Česku vyslovily podporu krátce po zveřejnění závěrů českých tajných služeb o účasti ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Nyní se podle Kulhánka k útoku a následné diplomatické roztržce vyjádří i političtí vůdci spojeneckých zemí. „Ještě nemůžu předjímat to, co bude v tom závěrečném komuniké, které se připravuje. Ale myslím si, že můžu prozradit, že tam to vyjádření solidarity s Českou republikou určitě bude,“ řekl Kulhánek. 

Dalším důležitým tématem summitu bude odchod spojeneckých vojsk z Afghánistánu – krok, který Miloš Zeman při květnovém virtuálním summitu východního křídla NATO kritizoval. „Načasování toho stažení byla chyba, měla tomu předcházet větší diskuse,“ domnívá se ministr Metnar, podle něhož ale nemělo smysl v operaci pokračovat bez Spojených států, které byly o svém odchodu pevně rozhodnuty. Stažení sil má být dokončeno k 11. září letošního roku. 

Poprvé ve funkci se summitu spojenců zúčastní americký prezident Joe Biden. Evropští spojenci od něj očekávají hlasité ujištění o amerických závazcích k obraně Evropě a vstřícnější přístup Bílého domu než za éry jeho předchůdce Donalda Trumpa. „Vysvětlím jasně, že závazek Spojených států vůči naší alianci a článku 5 je pevný,“ řekl Biden po příletu do Evropy. „Je to posvátná povinnost.“

U příležitosti konání summitu se zahalil Pražský hrad do modré barvy symbolizující NATO a byl nasvícen znakem Aliance.