Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se v úterý v Lánech přijme premiéra Babiše, budou řešit spor o ministra kultury

Prezident Miloš Zeman si po dvoutýdenní dovolené naplánoval nabitý program. Příští týden v Lánech postupně přijme předsedy hned tří parlamentních stran. V úterý do Lán dorazí na dlouhodobě plánované setkání předseda Pirátů Ivan Bartoš, týž den odpoledne pak přijede i premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Prezident by se měl sejít také se šéfem lidovců Markem Výborným.

Ještě před jednáním se Zemanem by se měl Babiš sejít s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD). Babiš oznámil, že s šéfem ČSSD bude záležitost ohledně obsazení křesla ministra kultury. S prezidentem pak chce Babiš řešit právě spor o jmenování kandidáta ČSSD Michala Šmardy, o kterém Zeman prohlásil, že je k vedení úřadu zcela nekompetentní.

Předseda KDU – ČSL Marek Výborný uvedl, že o schůzku se Zemanem požádal po svém zvolení předsedou lidovců na březnovém sjezdu. „Považoval jsem za správné představit se a říci prezidentovi o svých prioritách,“ řekl. Vzhledem k událostem posledních dnů ale chce se Zeman probrat i současnou politickou situaci zopakovat mu stanovisko lidovců. Připomněl svou středeční výzvu, aby všichni ústavní činitelé respektovali ústavu a ústavní zvyklosti.

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš o chystané schůzce se Zemanem hovořil v červenci v souvislosti s tehdejší diskusí o možném odchodu ČSSD z vlády. Uvedl, že chce s prezidentem řešit možná východiska z vládní krize. „A zejména jeho vnímání řešení takzvaného ‘zasukování ČR’ (tedy neschopnosti se rozvíjet), které vyplývá ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu,“ napsal Bartoš na twitteru.