Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se v Lánech sešel s premiérem Babišem, řešili koronavirus i armádu

Prezident republiky Miloš Zeman se setkal v úterý na zámku v Lánech při pracovním jednání s předsedou vlády Andrejem Babišem. Společně rokovali zejména o stavu pandemie koronaviru v České republice, řeč ale přišla také na armádu.

Schůzka začala v 18:00, po jejím skončení premiér Babiš představil, o čem s prezidentem na schůzce diskutovali. Předmětem jejich schůzky byla především epidemiologická situace v zemi. „Stále pořádně nevíme, jak se virus bude chovat. Objevují se i nové studie, které je třeba brát v potaz,“ uvedl Babiš po setkání. Nové vědecké závěry předpokládají, že se většina lidí nakazí od nejbližších, například ve vlastní domácnosti. 

To by mohlo znamenat krok k rozvolňování opatření. O tom v úterý odpoledne jednala i sněmovna, v očekávaném hlasování o prodloužení nouzového stavu se rozhodla pro jeho prodloužení do 17. května 2020. Babiš ale současně varoval před příchodem druhé vlny, která udeřila na Singapur nebo Japonsko. “Musíme se na druhou vlnu také připravit, mohla by přijít,” uvedl. Také Zeman dříve řekl, že přednost musí mít ochránění lidských životů. Kritizoval například návrhy na rychlý návrat žáků do škol, vyjádřil také podporu tomu, aby české hranice zůstaly na rok uzavřené.

Na jednání byl velkým tématem také stav české armády. „Armáda potřebuje obnovu, nahradit zastaralé stroje,“ shrnul Andrej Babiš závěry jejich rozpravy. Ukázala to i epidemie koronaviru, během které armáda leckde pomáhá.