Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se v Lánech setkal s Babišem a Hamáčkem, zvažuje odvolání šéfa ÚOHS Rafaje

Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne na zámku v Lánech přivítal premiéra Andreje Babiše (ANO) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD). Hlavním tématem schůzky byl návrh odvolat šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje. Prezident si oba členy vlády vyslechl, nicméně dle zásady „audiatur et altera pars“ o odvolání rozhodne až poté, co se příští týden sejde i s předsedou ÚOHS.

„Prezident si vyslechl naše argumenty, setká se s panem předsedou příští týden a potom k tomu sdělí svoje stanovisko,“ oznámil po schůzce premiér Babiš.. Zeman podle něj otázku nijak nekomentoval a nenaznačil, jak by postupoval. „Vyslechne si jeho (Rafajovy – pozn.) argumenty, a potom se tedy nějakým způsobem prezident rozhodne,“ dodal vicepremiér Hamáček. 

Koaliční strany se na odvolání Rafaje domluvily koncem července, v případě návrhu vlády přísluší odvolání šéfa ÚOHS právě a jenom prezidentovi. K Rafajovu odvolání vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády a Ústecký či Liberecký kraj.

Organizace argumentovaly trestními kauzami spojenými s Rafajem. Předseda antimonopolního úřadu je prověřován kvůli možné korupci a zneužití pravomoci v kauze tendru na mýtné, kterou v současnosti řeší policie. Jeho úřad do tendru několikrát zasáhl. Policie se zajímá také o Rafajovy schůzky se zlínským hejtmanem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL), které se měly týkat Čunkova projektu na novou zlínskou nemocnici za osm miliard korun.

Rafaj v červenci uvedl, že respektuje pravomoc vlády navrhovat jeho odvolání, ale nedomnívá se, že by byly splněny podmínky stanovené zákonem. Podle toho může být odvolán tehdy, pokud nevykonává funkci déle než šest měsíců, nebo narušuje závažným způsobem důstojnost funkce, nezávislost či nestrannost úřadu. Rafaj v úřadu slouží svůj druhý a poslední (šestiletý) mandát, který vyprší za necelý rok.