Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se v nedělí setká s premiérem Babišem, další lídři zatím termín nemají

Prezident Miloš Zeman se v neděli večer na zámku v Lánech sejde s premiérem Andrejem Babišem, aby s ním projednal povolební situaci. Předsedové ostatních politických stran zatím termín setkání s hlavou státu nemají. Babišovo hnutí ANO zůstává i den před volbami na prvních místech volebních průzkumů, na záda ale stále blíže dýchá koalice Spolu složená z ODS, TOP09 a KDU-ČSL.

Mezi prezidentovy pravomoci patří podle Ústavy předání pověření k sestavení vlády. Ústava už ale nekonkretizuje, komu. Zpravidla prezidenti první pokus udělují předsedovi vítězné politické strany či koalice. Zeman ale dlouhodobě avizuje, že pokud by zvítězila některá z volebních koalic, pověří sestavením kabinetu právě jen lídra nejsilnější politické strany, která ve volbách uspěla.

Partnery pro vládnutí bude muset Babiš hledat mezi stranami mimo obě volební koalice, které vládnutí s ním vyloučily. Zeman bude moci vítěze voleb pověřit opakovaně, třetí nominaci předkládá předseda Poslanecké sněmovny.

Zeman pravděpodobně bude o povolební vládní koalici jednat i se zástupci dalších politických stran. Předseda KSČM Vojtěch Filip očekává, že se s prezidentem potká příští týden. Předseda Pirátů Ivan Bartoš podotkl, že o termín zatím jeho strana nepožádala. Schůzku s prezidentem zatím nemá dohodnutou ani koalice Spolu.