Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se v Prostějově zúčastnil slavnostního nástupu 53. pluku elektronického boje

Prezident Miloš Zeman dnes po úrazu ruky absolvoval první delší cestu – v Prostějově se zúčastnil slavnostního nástupu 53. pluku průzkumu a elektronického boje. Při této příležitosti byl jednotce propůjčen bojový prapor a 533. prapor bezpilotních systémů nově ponese čestné jméno brigádního generála Josefa Dudy, který se zúčastnil bitev o Francii a o Británii a po 2. sv. válce byl velitelem Vojenského leteckého učiliště v Prostějově.

Prezident vojákům během slavnostního nástupu přednesl zdravici, ve které vyzdvihl důležitost bezpilotních bojových prostředků pro moderní války. Zeman zavádění bezpilotních prostředků dlouhodobě podporuje, pro jejich pořízení se jako vrchní velitel branných sil vyslovil několikrát i na velitelských shromážděních armády. 

„O generálech se někdy říká, že se připravují na minulou válku, jsem rád, že o českých generálech to neplatí, neboť právě dnes děláme významný krok k tomu, aby do výzbroje České armády se dostaly zbraně jednadvacátého století a nikoli například, promiňte mi tu ironii, obnovení infanterie s důvodem, že koně jsou krásná zvířata,“ řekl Zeman na úvod. Vynechání povinné vojenské služby bylo je zřejmě důvodem, proč si prezident spletl infanterii (pěchota) s kavalerií (jízda). Přítomní vojáci to však zdvořile přešli. 

Dále prezident konstatoval, že „drony mají nespornou výhodu v tom, že nedojde ke ztrátě na živé síle. Je možné je sestřelit, ale živá síla se neztrácí. Již několik let přesvědčuji, například na velitelských shromážděních či jinde, naši armádu, že má pořídit drony, že to nejsou zbytečné a nákladné hračky a obávám se, že více než mé přesvědčování působí praxe nasazení dronů v bojových operacích. Vím, že naše armáda má například Scan Eagle, který po Afghánistánu absolvoval již asi tři tisíce bojových letů.“

„Přeji proto České armádě a přeji vašemu praporu, aby tyto drony úspěšně působily jak na našem území, tak zejména v bojových misích .. Nezapomeňte tedy, a tím bych skončil, na moje heslo – s teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje. Přeji Vám úspěch,“ rozloučil se prezident s nastoupenou jednotkou.

Mezi úkoly 53. pluku průzkumu a elektronického boje patří podle jeho webových stránek mimo jiné elektronická ochrana vlastních vojsk a rušení protivníka. Chránit mají také teritorium České republiky prostřednictvím monitorování elektronické situace, zjišťování příznaků možného ohrožení ČR, vytváření obrazu o situaci ve vzdušném prostoru a vedení databází cílů.