Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se v úterý sejde s předsedou Senátu Vystrčilem kvůli čínskému dopisu

Prezident Miloš Zeman se v úterý sejde s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). Tématem schůzky bude mimo jiné dopis s razítkem čínského velvyslanectví, jehož autoři varovali Vystrčilova předchůdce v čele Senátu Jaroslava Kuberu (ODS) před následky jeho chystané návštěvy Tchaj-wanu.

Vystrčil označil dopis za výhrůžný a chce od prezidenta vysvětlil okolnosti jeho vzniku i předání svému náhle zesnulému předchůdci. Dopis, podepsaný čínskou ambasádou opatřil Hrad ještě dvěma přípisy a Kubera jej obdržel během lednového setkání s prezidentem na Pražském hradě. Zhruba o týden později zemřel na infarkt. Několik dní před svou smrtí navštívil i čínské velvyslanectví, kde mu podle slov jeho manželky bylo rovněž důrazně naznačeno, aby od cesty na Tchaj-wan upustil. 

O vypracování dopisu podle Deníku N požádal čínské velvyslanectví prezidentův kancléř Vratislav Mynář s cílem zjistit, jak bude Čína reagovat. Mynář k tomu uvedl, že si neobjednal žádný výhružný dopis, který prý ve skutečnosti ani neexistuje. Dokument podle něj nebyl dopisem, který by byl adresován Kuberovi, ale písemným stanoviskem Číny. Dopis byl dokonce jedním z témat březnové schůzky nejvyšších ústavních činitelů, kteří ve společném prohlášení odmítli nátlak Číny a odsoudili vyhrožování odvetnými opatřeními. Záležitostí se zabývaly též zahraniční výbory Sněmovny i Senátu. 

Prezident Zeman minulé pondělí ČTK řekl, že záležitost kolem dokumentu je „nafouknutá bublina hodná bulvárních novinářů, ale nehodná politiků“. Žádosti o schůzku s Vystrčilem prezident vyhověl po několika měsících s tím, že „stejně není co vysvětlovat“.