Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se ve čtvrtek sejde s premiérem Fialou, budou řešit českou pomoc Ukrajině

Prezident republiky Miloš Zeman se ve čtvrtek na zámku v Lánech setká s premiérem Petrem Fialou (ODS), aby společně probrali situaci na Ukrajině a koordinovali českou pomoc této zemi. Česko už na Ukrajinu poslalo jak peníze, tak především dva vlaky s vojenským materiálem za více než 600 milionů korun.

Prezident Zeman po začátku invaze ruské počínání ostře odsoudil, označil ho za zločin proti míru a vyzval k podpoře Ukrajiny. Vyslovil se také pro tvrdé sankce proti Rusku, zejména vyloučení Ruska z platebního systému SWIFT. S Fialou chce probrat mimo jiné možnost vydávání výjimek pro Čechy, kteří by chtěli bojovat na Ukrajině, neb služba v cizím vojsku je jinak trestný čin. Hlava státu si k tomuto již vyžádala stanovisko ministerstva obrany a zahraničí. 

Premiér Fiala by s prezidentem rád prodiskutoval podporu České republiky ve snaze Ukrajiny o urychlený vstup do Evropské unie. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes totiž uvedl, že Ukrajina žádá o okamžité přijetí do Evropské unie podle nové speciální procedury. O standardní vstup do EU i NATO Ukrajina usiluje již roky, zatím se ji ale nepodařilo získat ani postavení kandidátské země Evropské unie.

„Jsem sice příznivcem standardních procedur, ale my nyní nejsme ve standardní situaci,“ míní Fiala. „Musíme v tuto chvíli dát jasně najevo, že Ukrajina je vítána v evropském společenství demokratických zemí,“ prohlásil český premiér. S tímto přístupem souhlasí i ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), podle kterého Ukrajina svým konáním jasně dokázala, že patří do Evropy. „Samozřejmě nechci znevažovat standardní procesy přijetí zemí do EU, ale Ukrajina se nyní nachází v komplikované situaci, kterou je potřeba zohlednit,“ uvedl Lipavský.