Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se ve středu setká s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem

Dnes ráno přistál na pražském letišti Václava Havla vládní speciál USA s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem na palubě. Ten zde dvoudenní návštěvou zahájí cestu po čtyřech zemích střední Evropy. Odpoledne bude v Plzni jednat s šéfem české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD), ve středu se sejde s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a s prezidentem Milošem Zemanem a vystoupí také v Senátu.

Hlavními tématy Pompeových jednání v Česku by měly být kybernetická bezpečnost, mobilní sítě páté generace (5G) a rostoucí vliv Ruska a Číny ve světě. S českými politiky by měl hovořit také o energetické závislosti střední Evropy na Rusku, o spolupráci v jaderné energetice nebo o obraně proti vlivu Ruska a Číny. Debata by se měla týkat i spolupráce při prosazování demokracie a lidských práv. 

Schůzka s prezidentem Milošem Zemanem proběhne ve středu odpoledne na Pražském hradě. Mike Pompeo bude doprovázen premiérem Andrejem Babišem. Americká diplomacie uvedla, že setkání se Zemanem bude především zdvořilostního rázu, stejně jako jsou podobné schůzky ministra s hlavami států při pracovních návštěvách v zahraničí.

Tématy jednání s českým prezidentem by měly být ekonomické otázky nebo spolupráce v rámci NATO.

Česko je první zastávkou na Pompeově cestě po střední Evropě. Ve čtvrtek ráno bude americký ministr pokračovat do Slovinska, následně navštíví také Rakousko a Polsko.