Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se vrátil z dovolené. V září navštíví Srbsko, na říjen pozval do Česka šest prezidentů

Prezident Miloš Zeman v neděli ukončil čtrnáctidenní dovolenou, kterou strávil na zámku v Lánech. Podle jeho spolupracovníků si užil klidu, četl a dobře odpočinul. Na podzim prezidenta čeká náročný program. V září navštíví Srbsko a v říjnu proběhne na lánském zámku zasedání V4, kam Zeman navíc pozval nejvyšší představitele Srbska, Chorvatska a Slovinska.

Cestu do Srbska má Zeman ve funkci českého prezidenta již jednou za sebou. Absolvoval ji v dubnu roku 2014. Letošní návštěva je naplánována na 10. září, v srbském hlavním městě pak stráví necelé tři dny. Cesta bude mít především ekonomický charakter, do Bělehradu s prezidentem zamíří tradiční podnikatelská delegace.

Se srbským prezidentem se Miloš Zeman znovu setká hned na začátku října, kdy v Lánech uspořádá zasedání zemí Visegrádské čtyřky. První den budou na lánském zámku rokovat pouze prezidenti V4, druhý den je doplní srbský prezident Aleksandar Vučić, chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová a slovinský prezident Borut Pahor. Akce se bude konat v rámci českého předsednictví V4.

Prezident Zeman se chce také zúčastnit dvou setkání k připomínkám důležitých historických událostí. Ve Varšavě si 1. září připomene 80. výročí začátku druhé světové války, na 9. listopadu pozval německý prezident Steinmeier do Berlína prezidenty V4 na oslavu 30. výročí od pádu berlínské zdi. Podle ředitele hradní diplomacie Rudolfa Jindráka tak bude zvýrazněna role tehdejšího Československa, Polska a Maďarska na sjednocení Německa.