Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se vrátil na Hrad, jmenoval nové rektory a předal šek Klokánku

Prezident republiky Miloš Zeman se zhruba po pěti měsících vrátil ze zámku Lány na Pražský hrad. Jmenoval nové rektory vysokých škol a předal šek na peníze Fondu ohrožených dětí klokánek, kam přispívá ze svého prezidentského fondu.

Na jmenování čekalo celkem jedenáct rektorů a rektorek. Akademické senáty čtyř vysokých škol do funkce zvolily dosavadní rektory, u dalších sedmi vysokých škol se jejich šéfové vystřídají. Například rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimu od února nahradí jako první žena v čele této univerzity Milena Králíčková.

Jako rektora brněnské Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) jmenoval Zeman ředitele Městského divadla Zlín Petra Michálka, který je autorem tří satirických inscenací Ovčáček čtveráček, Ovčáček miláček a Jednou budem dál. První dvě inscenace se dočkaly i projekce v kinech České republiky. Prezident se Michálkovi „pomstil“ tím, že mu při jmenování nepodal ruku.

Prezident na Hradě také předal dar v podobě šeku Fondu ohrožených dětí Klokánek, kam posílá každoročně peníze od roku 2015. Klokánkům věnoval i přebytky z obou prezidentských kampaní. Naposledy Zeman peníze fondu daroval v prosinci 2020, kdy jeho zástupcům společně s dcerou Kateřinou předal šek na 1,5 milionu korun.