Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se vrátil z nemocnice odpočatý, ve středu vystoupí ve Sněmovně

Po čtyřech dnech opustil v neděli prezident Miloš Zeman Ústřední vojenskou nemocnici v pražských Střešovicích, podle lékařů nepodstoupila hlava státu žádný zákrok a je v dobré kondici. Prezident absolvoval „rekondiční“ pobyt proto, aby 28. října zvládl náročný celodenní program. Tuto středu má v plánu zúčastnit se jednání Poslanecké sněmovny o státním rozpočtu.

Prezident do nemocnice nastoupil ve čtvrtek. Podle mluvčího Ovčáčka jej k tomu přesvědčila dcera Kateřina. „Není to nic vážného, je to záminka pro odpočinek,“ avizoval Zeman. Dodal, že cílem je si odpočinout si od povinností, dobře se hýbat a dobře jíst. Jeho slova potvrdila i nemocnice. „Péče byla zaměřena na rekonvalescenci dlouhodobě přetěžovaného organismu. Absolvoval rehabilitační cvičení zaměřená na posílení pohybových stereotypů, byla mu aplikována intenzifikovaná výživa,“ stojí na webové stránce ÚVN.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček informoval, že prezident je nyní v Lánech, kde vyřizuje administrativu. Ve středu pak podle plánu vystoupí ve Sněmovně, kde se bude jednat o státním rozpočtu na příští rok. Zeman se už dříve vyjádřil, že navrhovaný rozpočet se 40miliardovým schodkem podpoří.

Když v září přednášel prezident na jednání vlády projev k návrhu rozpočtu, apeloval především na omezení daňových výjimek, což by podle něj zvýšilo příjmy státu o 318 miliard korun. Prezident vládě také doporučil, aby omezila podporu obnovitelných zdrojů a omezila úřednický aparát. Zeman tehdy řekl, že pokud proti projednanému návrhu nenastanou zásadní změny, je připraven rozpočet podepsat.