Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se zastal ministryně průmyslu Novákové i ministra zemědělství Tomana

Někteří ministři Babišova kabinetu se spíše než svou prací a výsledky zapsali do povědomí veřejnosti svými neobratnými vyjádřeními v rámci problematiky svého resortu. Bývalá poslankyně Kateřina Jacques sice nasadila se svojí „biomasou“ laťku vysoko, současná ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (ANO) ji však svým prohlášením ohledně ceny mobilních dat v Česku téměř překonala. Prezident Zeman se ale ministryně nedávno zastal.

„Mobilní data jsou drahá, protože je Češi málo využívají.“ Touto větou vstoupila Marta Nováková do dějin lidové ekonomie. Sociální sítě byly v okamžiku plné různých vtipů a narážek na její teorii. Podobný výsměch sklidil po kolapsu na dálnici D1 také její stranický kolega, ministr dopravy Dan Ťok. Ten se snažil dopravní katastrofu vysvětlit větou: „nečekali jsme, že bude v prosinci sněžit“. Toho se ovšem Zeman nezastal, spíše naopak.

„Já bych paní ministryni zase do jisté míry hájil,“ řekl prezident v pravidelném pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Skandál se z jejího vyjádření podle Zemana dělá „z nedostatku jiných témat“. Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom označil její výroky za nepřijatelné. K otázce novinářů na její případné odvolání řekl, že personální problémy a změny ve vládě neřeší veřejně. Jinde nicméně uvedl, že změny ve vládě nejsou na pořadu dne.

Prezident Zeman by naopak nebyl tolerantní k tomu, kdyby ministr kradl nebo udělal rozhodnutí, které má vážné negativní ekonomické důsledky, doplnil později. Tím se zastal ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), který mluvil o podezření, že některé luxusní pražské restaurace vydávaly hovězí maso z problematických polských jatek za argentinské, a později svá slova vzal zpět.