Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se zúčastní summitu NATO v Londýně, setká se i s britskou královnou

V Londýně dnes začíná dvoudenní summit Severoatlantické aliance (NATO), kterého se za Českou republiku zúčastní prezident Miloš Zeman. Lídři 29 členských zemí se v britské metropoli scházejí 70 let po vzniku NATO a toto výročí si budou večer připomínat v Buckinghamském paláci společně s některými členy britské královské rodiny.

Prezident do Londýna odletěl dnes v 11 hodin dopoledne. Na 17:45 je naplánován příjezd Zemana do Buckinghamského paláce. V 18:10 proběhne společné focení hlav států a předsedů vlád, kteří se účastní daného setkání. V půl sedmé proběhne slavnostní recepce, kterou pořádá královna Alžběta II.

Druhý den londýnské návštěvy prezident deset minut před devátou hodinou přijede do hotelu The Grove. V 9:20 se bude konat pořízení společné fotografie hlav států a předsedů vlád, v 10 hodin proběhne společné zasedání hlav států a předsedů vlád. Na půl třetí je naplánován prezidentův odlet z Londýna zpět do Prahy.

Na úvod summitu vyčinil americký prezident Donald Trump francouzskému prezidentu Macronovi jeho poznámku o tom, že „NATO se nachází ve stavu mozkové smrti“. „Je to nestydaté prohlášení,“ řekl Trump o Macronových slovech. „Nemůžete přece chodit a trousit o NATO takové poznámky… je to velice urážlivé. Nikdo nepotřebuje NATO více, než Francie, a ten kdo profituje nejméně, jsou upřímně řečeno Spojené státy,“ dodal Trump.

Během setkání s novináři před jednáním s šéfem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem Trump také poznamenal, že Německo neplatí do pokladny NATO „spravedlivý podíl“. V této souvislosti Zeman Trumpa ujistil, že Česká republika zvýší svůj příspěvek do rozpočtu Severoatlantické aliance o 42 milionů korun. V současné době republika přispívá do rozpočtu NATO 580 milionů korun, po následném zvýšení by se mělo jednat o 622 milionů korun.