Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se zúčastnil oslavy 90. narozenin exministra průmyslu Miroslava Grégra

Někdejší ministr průmyslu a obchodu Zemanovy vlády Miroslav Grégr o víkendu oslavil 90. narozeniny. Večírku v jednom z pražských hotelů se kromě několika Grégrových kolegů z kabinetu, který vládl v letech 1998–2002, zúčastnil také prezident Miloš Zeman. Miroslavu Grégrovi věnoval ručně vyrobené palisandrové pero od českého výrobce, na kterém je vygravírovaný podpis prezidenta, český lev a lipové listy.

Za Grégrova úřadování se po dlouhém vyjednávání dostavěla jaderná elektrárna Temelín, za což si ministr vysloužil přezdívku „atomový dědek“. V době jeho ministrování se také rozhodlo o vzniku energetického gigantu ČEZ.

Miloš Zeman dorazil do pražského hotelu v půl šesté večer a na oslavě měl i hlavní projev. „Milý Mirku, kdykoliv letím letadlem nebo vrtulníkem nad chladícími věžemi Temelína, vzpomenu si s hlubokou úctou a obdivem na Tvoje dílo. Ne, že by bylo jediné, dokázal jsi toho v životě mnoho, ale snad uznáš, že toto je dílo největší, protože velikost díla měříme i objemem překonávaných překážek,“ pochválil svého někdejšího minstra Zeman.

Hlava státu si neodpustila rýpnutí do klimatické aktivistky Grety Thunbergové.  „Naplnil jsi sice svůj život, jak říká Bible, měrou našlapanou a vrchovatou, ale tím to ještě zdaleka nekončí, protože nepřátelé, které jsme tehdy porazili, jsou tady zase, vedeni Gretou Thunbergovou, Já jsem velmi rád, že můj přítel Karel Havlíček pokračuje ve Tvém díle a že není agent solárních baronů jako někteří nejmenovaní jiní.“ zmínil Zeman v projevu.