Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se zúčastnil setkání ke 100. výročí vzniku generálního štábu Armády ČR

Armáda České republiky si dnes připomíná 100. výročí vzniku svého generálního štábu. Na slavnostním setkání armádního velení vystoupil s projevem i vrchní velitel ozbrojených sil prezident Miloš Zeman. Setkání se zúčastnil také předseda vlády Andrej Babiš (ANO), ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) a předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Ve své řeči prezident připomněl počátky historie československé armády, boj legionářů v Rusku i sokolů při obraně nově vzniklého Československa a také zradu spojenců v roce 1938 v Mnichově. „Přemýšlel jsem mnohokrát o tom, zda jsme měli bojovat samostatně, je to těžká otázka. Po anšlusu Rakouska se domnívám, že při obnažení jižního boku naší obrany by tento boj byl pravděpodobně beznadějný. I když v opačném případě bych se k obraně asi přimlouval,“ zamyslel se Zeman.

Prezident armádě popřál, aby se jí podařilo získat alespoň dvě procenta z rozpočtu, jak to bylo za jeho úřadování v křesle premiéra v letech 1998 – 2002. Zdůraznil, že armáda by měla neustále investovat do zlepšování své techniky a bojeschopnosti. Připomněl také svůj apel na pořízení armádních dronů, který se pomalu začíná realizovat.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata a ministr obrany Lubomír Metnar následně novinářům potvrdili, že česká armáda od začátku příštího roku zřídí prapor bezpilotních prostředků. Postupně zahrne různé velikosti dronů, a to včetně dronů bojových, s jejichž pořízením armáda v příštích letech počítá. Nový prapor bude mít na starosti i analýzu získaných dat.

Premiér Babiš na setkání uvedl, že Česko má skvělé vojáky, zaspalo ale dobu ve zbrojení armády. „Naše zbraně jsou legendární a je velká škoda, že jsme od toho odešli,“ řekl. „Je mi velice líto, že po té revoluci jsme se rozhodli, že vlastně zdecimujeme naši zbrojařskou výrobu a že jsme ani moc nevěnovali pozornost naší armádě .. Všude, kde chodím po světě s ekonomickými misemi, bohužel všichni chtějí zbojařskou techniku. Všichni zbrojí. A my 30 let po revoluci máme stále ruské radary,“ posteskl si Babiš.