Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se zúčastnil velitelského shromáždění Armády ČR, podpořil její modernizaci

Prezident Miloš Zeman se dnes zúčastnil každoročního velitelského shromáždění Armády ČR. Ve svém projevu zdůraznil potřebu skutečné modernizace armády novou generací zbraní, a nikoli kupováním vysloužilé techniky. Prezident zmínil také stahování spojeneckých vojáků z Afghánistánu. Podle Zemana není nepřítelem Čína ani Rusko, ale mezinárodní terorismus, konkrétně islámský terorismus. 

Zeman na velitelském shromáždění poděkoval vojákům za pomoc, kterou poskytli v boji s koronavirem. Zároveň armádu podpořil v jejím úsilí o zvýšení bojeschopnosti, a to za dvou podmínek. “První je podpora českého zbrojního průmyslu, a druhá je skutečná modernizace armády, nikoli kupování starých zbraní, které už téměř dosloužily, ale soustředění se na novou generaci zbraní,” řekl prezident.

Jako novou generaci zbraní označuje prezident například bezpilotní letecké prostředky (drony), o jejichž důležitosti v minulosti již několikrát hovořil.

„Nebudu opakovat to, co už jsem tady několikrát říkal. Nejdříve před třemi lety, kdy se můj důraz na drony stal předmětem posměchu některých hloupých novinářů, ale mezitím se ukázalo na základě praktických zkušeností, že drony mají neobyčejné bojové schopnosti, nehledě na to, že nevytvářejí vlastní ztráty. Vzpomeňte jenom na zabití Suleimáního, vzpomeňme jenom na bombardování ropných polí v Saúdské Arábii. … Takže budu rád, když podobně jako jsme nakoupili nebo nakupujeme americké vrtulníky, tak když nakoupíme izraelské drony, které se také osvědčily v boji,“ poznamenal Zeman. 

Velitelského shromáždění se pochopitelně zúčastnil také ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) a předseda vlády Andrej Babiš. Oba se vyslovili proti škrtům v resortu obrany. „Na mě se můžete spolehnout, já určitě od momentu, kdy jsem se stal členem vlády, podporuji armádu,” řekl vojákům premiér. Armáda podle něj může s podporou počítat i dál.