Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se zúčastnil zahájení veletrhu Země živitelka, exministra Bursíka označil za blba

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek přiletěl armádním vrtulníkem do Českých Budějovic, aby již tradičně zahájil 46. ročník mezinárodního agrofestivalu Země živitelka. Na místo dorazil také exprezident Václav Klaus, ministr zemědělství Miroslav Toman nebo ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Veletrhu se účastní 560 vystavovatelů z 20 světových zemí.

„Já jsem tady inventář, protože jsem zhruba po patnácté na Zemi živitelce, a jezdím sem rád, protože se setkávám s moudrými lidmi, s lidmi práce, těžké práce, práce s půdou, práce s hospodářskými zvířaty,“ uvedl na úvod svého zahajovacího projevu Zeman. O prezidentovi je známo, že Země živitelka je pro něj srdeční záležitost a jezdí sem velice rád. V takovém duchu se nesla i celá jeho řeč.

„Když se obyvatel staré Kréty ptali, proč nemají hradby, odpověděli, našimi hradbami jsou naši muži. A hradbami našeho zemědělství, faktorem jeho dalšího rozvoje jsou lidé, kterým říkám srdcaři. Setkávám se s nimi v hojném počtu při výjezdech do krajů a samozřejmě se s nimi setkávám i dnes. Važme si lidí, kteří dokáží mnoho obětovat pro svůj podnik, kteří s ním tak říkajíc žijí a mají ho rádi. A nevažme si naopak lidí, a to už tady padlo, kteří ničemu nerozumějí, ale o to jsou agresivnější,“ pokračoval Zeman.

Prezident zmínil také problém hrabošů, sucha a kůrovce. Vzpomněl při tom na bývalého ministra Martina Bursíka (Strana zelených) a jeho katastrofický přístup k problému kůrovce, zejména na Šumavě.

„Před mnoha a mnoha lety byl ministrem životního prostředí Martin Bursík. A jednou v Parlamentě při interpelacích prohlásil, cituji: „Jsem přítelem kůrovce.“ Konec citátu. Naivní víra, že po staletí trvajících hospodářských lesích z nich najednou uděláme divočinu, zničila Šumavu. Vy vidíte statisíce uschlých stromů, takže Martin Bursík se negativně, jako jsou v matematice záporná čísla, zasloužil o české zemědělství,“ konstatoval prezident. „Dovolte mi tedy závěrem, abych bez jakékoli souvislosti s Martinem Bursíkem citoval Jana Wericha. Kde blb, tam nebezpečno,“ zakončil projev.