Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident si v oblíbenosti pohoršil, občanům vadí zejména jeho vystupování na veřejnosti

Prezident Miloš Zeman si v hodnocení občanů oproti letošnímu jaru pohoršil. Z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK vyplývá, že při známkování jako ve škole si prezident celkově vysloužil „horší trojku“. Lidem nejvíce vadí jeho chování a veřejná aktivita v době koronavirové krize. 

Dlouhodobě respondenti hodnotí současného prezidenta lepšími známkami za využívání prezidentských pravomocí a zájem o problémy občanů, horší hodnocení má za reprezentaci a obhajobu českých zájmů v zahraničí i řešení sporů na české politické scéně. Nejhůř dopadá při hodnocení způsobu jeho vystupování na veřejnosti.

Od posledního výzkumu z jara poklesla důležitost prezidentské funkce o šest procentních bodů, uvedla agentura. V populaci ale i tak nadále převažuje většina, která vnímá prezidentský úřad jako důležitý a liší se pouze v tom, zda pravomoci prezidenta posílit, což prosazuje 24 procent dotázaných, nebo zachovat současné nastavení, což je názor 46 procent účastníků průzkumu.

Během letošního podzimu podle průzkumu vzrostla váha morální autority, která je nyní s velkým náskokem nejdůležitější vlastností budoucího prezidenta. Žádaná je také schopnost převzít na sebe odpovědnost v dobách krize, a to nejen té nynější covidové. „Zdá se, že tento posun je reakcí na vyjadřování stávajícího prezidenta,“ uvedl Jan Burianec ze STEM/MARK. 

Průzkum probíhal na přelomu září a října a zúčastnilo se jej 815 lidí starších 18 let. Autoři průzkumu ale upozornili na to, že k dosavadním preferencím je třeba přistupovat s rezervou, pro mnoho lidí nejsou prezidentské volby zatím aktuálním tématem. Zemanovi vyprší druhý mandát začátkem roku 2023.