Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident slíbil zveřejnit kompletní zdravotní dokumentaci, nemocnice jeho slova mírní

Prezident Miloš Zeman včera při odchodu z Poslanecké sněmovny odpověděl na několik otázek novinářů, mimo jiné na to, zda neuvažuje kvůli svému zdravotnímu stavu o abdikaci.  Zeman odstoupení z funkce vyloučil a dodal, že ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral ve čtvrtek (24.10. – pozn.) zveřejní jeho kompletní zdravotní dokumentaci.

„Pan doktor Zavoral zítra zveřejní moji kompletní zdravotní dokumentaci, ze které vyplývá, že můj jediný problém jsou bolavé nohy,“ řekl prezident doslova. Bolest nohou je způsobena polyfunkční neuropatií, což je nevyléčitelné autoimunitní onemocnění. Zeman také nedávno přiznal, že hůře slyší. Jiné zdravotní komplikace nepřipouští a doufá, že zveřejnění dokumentace zamezí spekulacím veřejnosti o jeho zdraví.

„Ten záměr na zveřejnění tam je – nebo spíš pan prezident dal souhlas,“ potvrdila tisková mluvčí ÚVN Jitka Zinke prezidentovu vůli seznámit veřejnost se svým zdravotním stavem.  Mluvčí také oznámila, že informace zveřejní nemocnice ve čtvrtek na webu, do doby uzávěrky tohoto textu se tak však nestalo.

Náměstek ředitele střešovické nemocnice Ivan Jeřábek ovšem Zemanova slova mírní. Uvedl, že nemocnice rozhodně nebude zveřejňovat kompletní zdravotní dokumentaci Miloše Zemana, půjde spíše o shrnutí stavu a aktuálních výsledků. „Bude to statement, který vychází ze shrnutí zdravotního stavu a aktuálních výsledků, které jsme tady udělali,“ řekl Jeřábek.

Prezident minulý týden absolvoval v Ústřední vojenské nemocnici čtyřdenní pobyt, který Pražský hrad označil za „rekondiční“. Nemocnice po ukončení pobytu uvedla, že Zeman byl při propuštění v dobré kondici a v nemocnici nepodstoupil žádný zákrok. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček Zemanovu hospitalizaci zdůvodnil přípravou na státní svátek 28. října, při kterém chce být prezident „absolutně fit“.