Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident v sobotu přijme v Lánech premiéra Babiše, budou řešit výměnu ministra kultury

Prezident Miloš Zeman se v sobotu v 19:00 sejde v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Budou spolu jednat mimo jiné o situaci na ministerstvu kultury. Na žádost sociální demokracie premiér navrhl odvolání ministra Antonína Staňka (ČSSD) a jmenování místopředsedy ČSSD Michala Šmardy na jeho místo.

Staněk původně předložil svou demisi s účinností ke konci května. Když ji Zeman nepřijal, předseda ČSSD Jan Hamáček požádal Babiše o Staňkovo odvolání a vyjádřil přesvědčení, že se podaří výměnu ministrů vyřešit do konce června.

Prezident podle ústavy demisi ministra přijmout nemusí, musí však přistoupit k jeho odvolání, pokud to navrhne premiér. Ústava nicméně neurčuje žádné lhůty pro tento krok. Prezident navíc Staňka opakovaně podpořil a uvedl, že za rozkrývání zlodějin by měl být Staněk spíše pochválen, než vyhozen z vlády. Pokáral také ČSSD, že jedním z předpokladů neúspěšné strany je „zaříznout“ vlastního ministra.

Zeman také předestřel, že než se rozhodne o Staňkově odvolání, chce nejprve mluvit s premiérem Babišem. Babiš dnes řekl, že vzhledem k zahraničním cestám složitě hledal termín, kdy by se mohl s prezidentem setkat. Nakonec se dohodli na jednání v sobotu večer na zámku v Lánech.

Jak je zvykem, prezident se chce setkat také s kandidátem na ministerské křeslo Šmardou. S ním by se měl Zeman sejít při své třídenní návštěvě Vysočiny, kterou zahájí 25. června.