Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident strávil víkend na Vysočině, počasí přálo i tradiční projížďce po rybníku

Prezident Miloš Zeman v pátek oficiálně zahájil tradiční dovolenou na Vysočině. Bude ale zřejmě kratší než obvykle, prezident na své chalupě zřejmě zůstane jen pár dní. Cestou na chalupu se Zeman rozhodl zastavit se na oběd v Hotelu Rytířsko, který patří jeho známému. Večer se pak Zeman přemístil do Nového Veselí.

Vzhledem k příznivému počasí se v sobotu uskutečnila i tradiční vyjížďka na nafukovacím člunu po Veselském rybníku. Prezidenta neomezila ani neuropatie, kvůli níž se musí pohybovat na kolečkovém křesle. Nasednout do člunu mu ochotně pomohla jeho ochranka.

„Těšil jsem se, ale na druhou stranu uznávám, že s těma nohama to není nejlepší, jak vidíte,“ řekl prezident novinářům, když jej bodyguard tlačil na vozíku od jeho bytu v bývalé tvrzi pár desítek metrů k hrázi rybníka. „Ale na člunu můžu veslovat a na veslování potřebujete ruce, a ty mi zatím celkem fungují,“ dodal Zeman, když vyplouval na devadesátihektarovou vodní plochu.

Během loňské dovolené se prezident kromě plavby po rybníce vydal s ochrankou také na výlet k turistickému pramenu Oslavy, který před lety označil. Chtěl se mimo jiné podívat na dřevěný domek nad pramenem, který po zničení vandalem obnovili dobrovolníci. 

Miloš Zeman jezdí do svého bytu v bývalé tvrzi v Novém Veselí už přes třicet let. Nejvíc času tam strávil v době, kdy odešel z vrcholné politiky. Poslední dobou ale dává přednost  zámku v Lánech, v letním sídle českých prezidentů.