Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident telefonicky poděkoval českým vojákům za nasazení v zahraničních misích

Vrchní velitel ozbrojených sil České republiky prezident Miloš Zeman dnes telefonicky poděkoval vojákům nasazeným v zahraničních misích. Za přítomnosti vedení ministerstva obrany a armády se prostřednictvím videohovoru spojil s veliteli jednotek v Afghánistánu, v Mali, na Sinaji a Golanských výšinách a v Iráku. Prezident vojákům poděkoval za službu vlasti a popřál jim krásné svátky.

Česká armáda má teď nejvíce vojáků v Afghánistánu, kde jich slouží asi 250. Na starosti mají například ostrahu spojenecké základny Bagrám. Do Mali může armáda vyslat až 120 vojáků. V zemi, která bojuje s islámskými radikály, se podílí na ochraně velitelství výcvikové mise Evropské unie, na ostraze výcvikové základny i na výcviku.

Na Sinaj Česko vyslalo jednotku s transportním letounem CASA, která má na starosti monitorování oblasti i přepravu lidí a materiálu. Na Golanech je čtveřice českých vojáků součástí mise, která dohlíží na dodržování míru mezi Sýrií a Izraelem. V Iráku má česká armáda výcvikovou jednotku chemického vojska, výcvikem svých kolegů se v zemi zabývá i Vojenská policie.

Další vojáci působí také v Pobaltí, kde je v Estonsku česká jednotka se stíhacími letouny Gripen a v Lotyšsku asi padesátka příslušníků 72. mechanizovaného praporu, v Kosovu nebo v protipirátské misi.