Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident telefonoval s premiérem Babišem o demisi, ÚVN kvůli covidu zrušila návštěvy

Prezident Miloš Zeman po zlepšení zdravotního stavu a přeložení na běžný nemocniční pokoj začíná opět úřadovat. Kvůli zhoršující se covidové situaci nejsou v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) povoleny návštěvy, s premiérem Andrejem Babišem (ANO) se proto Zeman spojil telefonicky. Hovořili spolu o demisi vlády. Prezident má v plánu mluvit i s předsedou ODS Petrem Fialou, který sestavuje novou vládu.

„Tématem hovoru byla demise vlády. Prezident republiky a premiér se shodli, že se chtějí setkat osobně, považují to vhodnější než telefonát nebo videokonference,” informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Osobní schůzka byla původní naplánována na dnešek, zákaz návštěv se ale v nemocnici vztahuje i na hlavu státu. Navštěvovat jej může pouze manželka, dcera a kancléř Mynář. 

Vedoucí kanceláře prezidenta republiky k demisi uvedl, že tento ústavní akt je možné učinit i písemně. „Varianty jsou dvě. Může to být písemnou podobou bez toho, že by se oba účastníci – to znamená jak pan prezident, tak pan premiér – setkali. Tedy jenom doručit. Anebo samozřejmě v lepším případě – což teď není otázka zdravotního stavu pana prezidenta, ale proticovidových opatření, které panují v Ústřední vojenské nemocnici – osobně předat do rukou prezidenta,“ prohlásil kancléř. 

Po telefonátu s Babišem se prezident prostřednictvím videohovoru spojí i s pravděpodobným budoucím premiérem Fialou. Zeman chce hovořit i s lídry dalších stran, které se dostaly do Sněmovny, „sestupně“ podle jejich volebního výsledku. Následoval by tedy měli předsedové STAN, KDU-ČSL, SPD, TOP 09 a Pirátů.