Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident a jeho tým jednali v Lánech s ministryní Schillerovou, Zeman návrh rozpočtu podpořil

Prezident a jeho tým jednali v Lánech s ministryní Schillerovou, Zeman návrh rozpočtu podpořil

Na zámku v Lánech v neděli jednal expertní tým prezidenta Miloše Zemana s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) o státním rozpočtu na příští rok. Schůzka trvala přes pět hodin, hovořilo se především o prioritách v podobě investic, ekonomickém růstu, navyšování důchodů, rodičovském příspěvku či karenční době.

Schillerová seznámila Zemana a jeho expertní tým se základními rysy státního rozpočtu na rok 2020. „Předběžné příjmy jsou 1 558,1 miliardy, výdaje 1598,1 miliardy tedy 40 miliardový schodek,“ uvedla po jednání Schillerová. „V tuto chvíli nevidím prostor proto, aby se schodek snížil. Na druhou je nepředstavitelné, aby se schodek zvyšoval,“ dodala.

Ministryně Schillerová zdůraznila svůj požadavek, aby ministerstva výrazně snížila počet úředníků a hledala i další úspory. V tom ji podpořil i Zeman. „Expertní tým prezidenta republiky vyslovil plnou podporu úsilí ministryně financí Aleny Schillerové zabránit neodůvodněným výdajům a plýtvání a úsilí hledat příjmové rezervy včetně odstranění neodůvodněných daňových výjimek,“ uvedl na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Schillerová také vysvětlila důvody, proč připravuje rozpočet se schodkem 40 miliard korun. Připomněla navyšování důchodů o 900 korun. Dle ministryně bude průměrný důchod v roce 2020 činit 14 358,- korun. „Jenom tato částka, jak jsem upozornila pana prezidenta, dělá 37 miliard, takže si dokážete představit, co to při schodku 40 miliard dělá s výdaji,“ dodala.