Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident udělí Karlu Gottovi in memoriam Řád bílého lva, ale až příští rok

Prezident Miloš Zeman oznámil, že příští rok udělí Karlu Gottovi Řád bílého lva in memoriam. Uvedl to v nedělním rozhovoru na Frekvenci 1. Nutno podotknout, že záměr ocenit Gotta vyznamenáním zveřejnil prezident už loni v září. Gotta plánoval ocenit v příštím roce, aby si mohl cenu osobně převzít, když se tento rok potýkal s nemocí. Karel Gott už v roce 2009 získal od Zemanova předchůdce Václava Klause medaili Za zásluhy I. stupně.

„Karlu Gottovi chci udělit příští rok Řád bílého lva první třídy. Můžete se zeptat, proč mu ho neudělím už letos, odpověď je jednoduchá. Rodina stále ještě zažívá bolest. Kdyby byla vystavena krátce po pohřbu ceremonii ve Vladislavském sále, nebylo by to úplně dobře,“ řekl Zeman.

V rozhovoru se prezident vyjádřil také k výtkám bývalého protokoláře Jindřicha Forejta, který tvrdl, že stažením vlajek na půl žerdi na Pražském hradě a v Lánech v den Gottova úmrtí byl hrubě porušen protokol. Miloš Zeman s odkazem na stanovisko autora protokolu Miroslava Sklenáře odmítl, že by v protokolárních záležitostech chyboval. „Nestažení vlajek by byla neúcta ke Karlu Gottovi,“ konstatoval.

Prezident dodal, že se rád zúčastní i Gottova pohřbu. Pokud bude požádán, přednesl by i projev. „Ale byl bych velmi stručný. Myslím, že politici by se neměli při těchto příležitostech předvádět, nejlepší by bylo, kdyby jediný proslov pronesl pražský arcibiskup Dominik Duka,“ uvedl. Vláda na den Gottova pohřbu vyhlásila státní smutek. Umělcův pohřeb se státními poctami včetně zádušní mše se uskuteční v sobotu 12. října v katedrále svatého Víta na Pražském hradě.